Výběrová káva Ethiopia BIO Zrnková 200g | Fair & Bio pražírna

225 Kč 200,90 Kč bez DPH
Možnosti doručení
Položka byla vyprodána…

BIO Káva s chutí broskví, červeného rybízu s květinovými tóny. Ethiopia Sidamo - FairTrade. Světlé pražení, vhodné pro přípravu alternativních metod. Zrnková

Detailní informace

Detailní popis produktu

BIO zrnková káva s chutí broskví, červeného rybízu s květinovými tóny. Ethiopia Sidamo - FairTrade. Světlé pražení, vhodné pro přípravu alternativních metod.

O ZNAČCE

Fair & Bio pražírna je sociální podnik a první družstevní pražírna v ČR. Praží kávu s certifikací Fairtrade a zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním. Prosazují ekonomickou, sociální a ekologickou udržitelnost. Více o značce

JAK SI KÁVU NEJLÉPE VYCHUTNAT

0400_EA_FB_pripravy na web-FILTR_S

Výběrovou Ethiopii si nejlépe vychutnáte jako filtrovanou nebo ve french pressu. Těsně před použitím doporučujeme kávu namlít na střední až větší hrubost (na jednu porci 12-15g), poté ji zalijte horkou vodou o teplotě 92-94°C. Při přípravě ve french pressu nezapomeňte oddělit hotový nápoj od lógru už po 3-4 minutách a ihned nalévejte do hrnků, konvice anebo termosky.

Vyzkoušejte také, jak výsledný nápoj postupně mění svoji chuť v závislosti na teplotě (ideální konzumace je při 80-85° C) a najděte si ten svůj okamžik.

PĚSTITELÉ A PŮVOD

Družstvo Kilenso Mokonisa sídlí v regionu Sidamo, také známém jako Sidama, který se nachází na jihozápadě Ethiopie. Je součástí Oromia Coffee Farmers Cooperative Union (OCFCU), jedné z prvních producentských skupin, která zavedla nový fairtradový klimatický standard, což v praxi znamená zlepšení životních podmínek a příjmů pro 20 000 pěstitelů kávy a zároveň také větší odolnost vůči dopadům klimatických změn.

Svaz družstev OCFCU vyplácí 70% svých čistých příjmů zpět svým družstvům a Kilenso Mokonisa pak 70% svých zisků přímo členským farmářům. Fairtradový příplatek družstva investují ponejvíce do rozvoje vzdělávání, ale i dostupnosti zdravotní péče a dopravní infrastruktury.

Každý zemědělec se zde stará přibližně o 2 hektary půdy a jako meziplodinu používá tzv. falešný banán. Tato rostlina z čeledi banánovníkovitých, česky zvaná ensete habešské, je k tomu vhodná, protože nejenom, že zadržuje vlhkost v půdě a poskytuje tak přístup k vodě po dobu sucha. Je výborná také díky své prostorové efektivitě: Úroda z jednoho metru čtverečního totiž dokáže nakrmit více lidí než většina obilovin, takže je významnou potravinářskou plodinou. Vyrábí se z něj tři hlavní etiopská jídla – kocho, bulla a amicho.

Kocho je bezpochyby nejvýznamnější z nich. Z rostliny falešného banánu se vydře a naseká dužina, která se zabalí do listů, zakope do země a nechá se fermentovat několik týdnů i měsíců. Potom se hmota opět vyhrabe, smíchá s vodou a vznikne těsto, které se opět zabalí do listů a upeče v peci či přímo na ohni. Vzniklé chlebovité pečivo se konzumuje samotné i jako příloha k dalším místním pokrmům.

Bulla je škrobovitý bílý prášek s aroma připomínajícím čerstvý sýr a lze jej skladovat i roky. Pro přípravu pokrmů se prášek rehydratuje a zpracuje do kaší, knedlíků nebo nápojů.

Amicho je nakrájená a uvařená hlíza ensete, podobným způsobem u nás vaříme brambory.

Družstvo si ročně samo vypěstuje přibližně 80 000 sazenic pro doplnění svých členských farem. To je velmi důležité, protože kávovníky stárnou a je tedy nutná jejich neustálá obnova. Novým rostlinám trvá 3 – 5 let, než začnou plodit.

Doplňkové parametry

Kategorie: Káva | Fair & Bio pražírna
Záruka: min. 8 měsíců
Položka byla vyprodána…

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

5
1x
4
0x
3
0x
2
0x
1
0x
5
Avatar autora | 10.8.2023
+ Lahodná!

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Fair & Bio pražírna je sociální podnik a první družstevní pražírna v ČR. Praží kávu s certifikací Fairtrade a zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním. Prosazují ekonomickou, sociální a ekologickou udržitelnost.

Férová káva jedna radost

Pražíme naši kávu ve středočeském Kostelci nad Labem: pro kavárny, firemní anebo domácí spotřebu. Je ručně balená osobami se zdravotním znevýhodněním, které práce naplňuje. A nám tak dělá radost nejen kvalitní férová káva, ale i samotné prostředí pražírny, kde s námi od jejího vzniku v roce 2013 spolupracují lidé s mentálním a fyzickým handicapem. Fair & Bio družstvo, pod kterým pražírna funguje, bylo založeno v roce 2011.

Spolupráce napříč kontinenty

Družstevnictvím také navazujeme na častou formu podnikání v oblasti fair trade – většina pěstitelů v zemích globálního Jihu zapojených do spravedlivého obchodu je právě organizovaná v kooperativách. Svépomocná ekonomická struktura, jako je např. družstvo, významně přispívá k udržitelnému rozvoji. A aby se kruh dodavatelského řetězce udržitelné kávy uzavřel, čas od času máme v pražírně možnost hostit i zástupce pěstitelských družstev z Latinské Ameriky a Afriky.

Příběh naší kávy

Podporujeme spravedlivé nastavení obchodu a důstojnou práci, proto mají všechna Fair & Bio zrnka certifikaci Fairtrade. Záleží nám na naší planetě, proto je drtivá většina našich káv pěstována ekologicky. Ukazujeme cestu od pěstitelů ke spotřebitelům jako transparentní a nejkratší možnou. Jde nám o naši společnost, proto jsme se zapojili do sociálního podnikání a dáváme šanci lidem, kteří ji zpravidla nedostávají.

Mluvme spolu a síťujme se (bez hranic)

Podílíme se na akcích pro veřejnost, kde propagujeme trvalou udržitelnost našeho žití. Mohli jste nás potkat na Férových trzích na Praze 8, slavnostech Férová Letná, Fórech potravinové suverenity, konferencích Jiná ekonomika je možná, Důstojná práce vytváří lepší svět anebo Podnikáme jinak.

Jsme členem Slušné firmy, Asociace společenské odpovědnosti, Svazu českých a moravských výrobních družstev a Evropské sítě sociální solidární ekonomiky RIPESS EU. Vyjíždíme do ciziny, kde se setkáváme s podobně orientovanými lidmi a organizacemi, účastníme se každoročních evropských kongresů sociální solidární ekonomiky. Zejména usilujeme o spolupráci napříč zeměmi Středovýchodní Evropy.

Naši znevýhodnění pracovníci

75 % našich zaměstnanců jsou osoby se zdravotním znevýhodněním a vyprávějí nám neuvěřitelné životní příběhy. Práce v naší pražírně pro ně znamená hned několik benefitů najednou: finanční příjem, smysluplnou seberealizaci, mezilidské kontakty, zlepšení vlastních dovedností a vzdělávání. Absolvujeme společné workshopy a exkurze do podobně orientovaných podniků.