DOBROTY JEDOU díky Vám!

„Když se chce, všechno jde...“ I tak by se dal shrnout rok 2016 v případě sociálního podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM, v kterém již tři roky vyrábíme ve velkém (ovšem ručně) nakládané sýry a utopence. V podniku jsou zaměstnáni i lidé s mentálním postižením, pro které není lehké uplatnit se na otevřeném trhu práce.

V integračním sociálním podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM se zabýváme především ruční výrobou nakládaných sýrů (tradičních i originálních druhů a příchutí) a utopenců. Své výrobky z potravinářské dílny v Davli dodáváme do 50 pražských restaurací a kaváren, prodáváme na trzích a festivalech, nebo v on-line prodeji na internetu. Společnost Portus Praha přenesla koncept nakládání delikates ze sociálně terapeutické dílny Slapy do nové budovy v Davli u Prahy, kde se začalo nakládat v únoru 2014. Větší výrobní prostory pomohou rozšířit výrobu a poskytnou více pracovních příležitostí, cílem je zaměstnávat minimálně 50 % lidí s postižením, především pak lidi s mentálním postižením, pro které nejsou v regionu jiné pracovní nabídky. Původní záměr počítal s minimálně třemi lety rozjezdu a s tím, že vydělávat bude podnik až od pátého roku podnikání. Rok 2016 byl ale pro DOBROTY natolik úspěšný, že se jim povedlo dostat do plusových čísel už dnes. Přispělo k tomu i objevení nového segmentu trhu – DOBROTY S PŘÍBĚHEM dodávají své výrobky do mnoha firem, které si je objednávají v rámci náhradního plnění například jako originální a chutné dárky pro zaměstnance nebo partnery, často speciálně nebo na míru zabalené. Zásadní navýšení odbytu a výroby také umožnilo vytvořit nová pracovní místa pro další dva zaměstnance s postižením! (V současné době máme celkem deset zaměstnanců, z toho sedm se ve svém životě vyrovnává se zdravotním handicapem.)

Není ale všechno samo sebou, sociální podnikání DOBROT S PŘÍBĚHEM dlouho hledalo své místo na trhu, ačkoli má dlouhou historii. „Výrobní, distribuční a marketingové zkušenosti jsme získali během sedmi let fungování v sociálně terapeutické dílně Slapy. Postupně jsme vše profesionalizovali, což vedlo k vytvoření obchodní značky a založení sociálního podniku,“ upozorňuje manažerka podniku Gabriela Štěpánková. 

Sociálnímu podniku také pomohla ke stabilizaci v poslední době řada nadací, donátorů a programů. V tomto výčtu nelze vynechat program ČSOB Stabilizace sociálních podniků, který finančně přispěl na marketingové aktivity a poskytl též expertní podporu, nebo Program Nadace VIA a Uncredit Bank Lepší byznys, ve kterém DOBROTY S PŘÍBĚHEM zvítězili v soutěži o nejlepší realizaci akčního plánu. Další finance vedoucí ke stabilizaci podnikání plynuly do nové technologie a vybavení. Nejprve od Nadace ČEZ, která si DOBROTY vybrala jako jeden z projektů aplikace Pomáhej pohybem, dále od Lesů ČR a posléze i od Nadace Jistota Komerční banky a Nadace pro podporu zaměstnávání osob s postižením – projektu Srdcerváči. V roce 2017 ještě bude moct sociální podnik pořídit pojízdnou prodejnu díky stovkám příspěvků občanů a sympatizantů skrze crowdfundingovou kampaň na Startovač.cz.

Gabriela Štěpánková vyhlíží do nového roku optimisticky: „Těšíme se, že už příští rok vyjedeme za našimi zákazníky s novou mobilní prodejnou. Kromě toho, že budeme moci přilákat větší počet zákazníků na více místech, nám odpadnou i problémy a náklady spojené s náročnou logistikou.“