DOBROTY JEDOU díky Vám!

„Když se chce, všechno jde...“ I tak by se dal shrnout rok 2016 v případě sociálního podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM, v kterém již tři roky vyrábíme ve velkém (ovšem ručně) nakládané sýry a utopence. V podniku jsou zaměstnáni i lidé s mentálním postižením, pro které není lehké uplatnit se na otevřeném trhu práce.

V integračním sociálním podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM se zabýváme především ruční výrobou nakládaných sýrů (tradičních i originálních druhů a příchutí) a utopenců. Své výrobky z potravinářské dílny v Davli dodáváme do 50 pražských restaurací a kaváren, prodáváme na trzích a festivalech, nebo v on-line prodeji na internetu. Společnost Portus Praha přenesla koncept nakládání delikates ze sociálně terapeutické dílny Slapy do nové budovy v Davli u Prahy, kde se začalo nakládat v únoru 2014. Větší výrobní prostory pomohou rozšířit výrobu a poskytnou více pracovních příležitostí, cílem je zaměstnávat minimálně 50 % lidí s postižením, především pak lidi s mentálním postižením, pro které nejsou v regionu jiné pracovní nabídky. Původní záměr počítal s minimálně třemi lety rozjezdu a s tím, že vydělávat bude podnik až od pátého roku podnikání. Rok 2016 byl ale pro DOBROTY natolik úspěšný, že se jim povedlo dostat do plusových čísel už dnes. Přispělo k tomu i objevení nového segmentu trhu – DOBROTY S PŘÍBĚHEM dodávají své výrobky do mnoha firem, které si je objednávají v rámci náhradního plnění například jako originální a chutné dárky pro zaměstnance nebo partnery, často speciálně nebo na míru zabalené. Zásadní navýšení odbytu a výroby také umožnilo vytvořit nová pracovní místa pro další dva zaměstnance s postižením! (V současné době máme celkem deset zaměstnanců, z toho sedm se ve svém životě vyrovnává se zdravotním handicapem.)

Není ale všechno samo sebou, sociální podnikání DOBROT S PŘÍBĚHEM dlouho hledalo své místo na trhu, ačkoli má dlouhou historii. „Výrobní, distribuční a marketingové zkušenosti jsme získali během sedmi let fungování v sociálně terapeutické dílně Slapy. Postupně jsme vše profesionalizovali, což vedlo k vytvoření obchodní značky a založení sociálního podniku,“ upozorňuje manažerka podniku Gabriela Štěpánková. 

Sociálnímu podniku také pomohla ke stabilizaci v poslední době řada nadací, donátorů a programů. V tomto výčtu nelze vynechat program ČSOB Stabilizace sociálních podniků, který finančně přispěl na marketingové aktivity a poskytl též expertní podporu, nebo Program Nadace VIA a Uncredit Bank Lepší byznys, ve kterém DOBROTY S PŘÍBĚHEM zvítězili v soutěži o nejlepší realizaci akčního plánu. Další finance vedoucí ke stabilizaci podnikání plynuly do nové technologie a vybavení. Nejprve od Nadace ČEZ, která si DOBROTY vybrala jako jeden z projektů aplikace Pomáhej pohybem, dále od Lesů ČR a posléze i od Nadace Jistota Komerční banky a Nadace pro podporu zaměstnávání osob s postižením – projektu Srdcerváči. V roce 2017 ještě bude moct sociální podnik pořídit pojízdnou prodejnu díky stovkám příspěvků občanů a sympatizantů skrze crowdfundingovou kampaň na Startovač.cz.

Gabriela Štěpánková vyhlíží do nového roku optimisticky: „Těšíme se, že už příští rok vyjedeme za našimi zákazníky s novou mobilní prodejnou. Kromě toho, že budeme moci přilákat větší počet zákazníků na více místech, nám odpadnou i problémy a náklady spojené s náročnou logistikou.“

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení