Novinky

Náš příběh

V Davli u Prahy se v únoru 2014 otevřela potravinářská dílna DOBROTY S PŘÍBEHEM. Vyrábí nakládané speciality – především sýry a utopence, a jejími novými zaměstnanci se stalo i 5 lidí se zdravotním postižením. Příběh, ukrytý ve značce ručně vyráběných a oblíbených pochutin, se tak rozšiřil o další kapitoly. 

 DOBROTY S PŘÍBĚHEM jsou nakládané potraviny, které vznikly jako produkt pracovní terapie lidí s mentálním postižením v sociálně terapeutické dílně na Slapech. Tu provozuje již sedm let organizace Portus Praha, známé pořádáním celostátního benefičního projektu AKCE CIHLA. Z výtěžku několika ročníků této sbírky Portus Praha v roce 2013 financoval i výstavbu zcela nové dílny v Davli u Prahy, která umožnila rozšíření původní výroby až do roviny plnohodnotného zaměstnávání lidí s postižením. 

VIDEO O Portus Praha

 

 

Když uvidíte zaměstnance chráněné dílny čekat na zastávce na autobus, pravděpodobně si ani neuvědomíte, že se od Vás nějak liší. Až po pár větách pochopíte, že jejich život byl protkaný nemilými zážitky, nepochopením a s velkou provděpodobností byl v mnoha směrech těžší než ten Váš. I přes všechny životní útrapy, jim ale úsměv z tváře nezmizel. Právě naopak. Našli nové přátele v chráněném bydlení na Slapech a navíc, díky projektu sociálně terapeutické dílny i zaměstnání, v němž se stávají plnohodnotnými členy společnosti. Dílna je i důkazem toho, že předsudky, které má většina lidí, jsou liché. Jejich mentální postižení jim nebrání vést život, podobný tomu našemu. Jsou pracovití a samostatní, mají přátele a volný čas věnují aktivitám, nám blízkým. Zahradničení i starání se o domácí mazlíčky jsou jejich zálibami.

Samotná výroba je rozdělena tak, aby co nejvíce vyhovovala schopnostem každého z nich. Činnost, která člověka baví, je zároveň i tou, kterou dělá nejlépe. Společnými silami jsou tedy zaměstnanci schopni vytvořit malá umělecká dílka, která nejen hezky vypadají, ale také skvěle chutnají. Oblibu v našich výrobcích našlo množství restaurací v Praze, stejně tak jako lidé, kteří se zastavují přímo v naší prodejně či si hermelíny kupují přes e-shop.

Zpívání chlapíka v bílém při práci a rozzářené tváře ostatních zaměstnanců každé ráno, mě vždy utvrdí v pocitu, že se zde děje něco smysluplného a krásného. Společně s vedoucí výroby, manažerem a zaměstnaci dílny, tu každý den vytváří něco, díky čemu je svět zase o něco hezčím místem, kde můžeme žít a spolupracovat všichni, bez rozdílu.

Až si příště dáte nějakou tu dobrotu k zakousnutí, zapřemýšlejte, zda v ní není schovaný nějaký příběh. Možná ten náš...

webhosting,multihosting,domény
Tyto stránky jsou sponzorovány firmou ACTIVE 24.

Facebook